Oto niektóre tylko wydarzenia, które organizujemy w CKGJ, zapraszamy do zapoznania się z opisami, może znajdziecie coś dla siebie?
FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY styczeń
Pomaganie innym jest fajne. Dlatego co roku CKGJ włącza się w Finał WOŚP. Jest to dzień niezwykły, integrują się mieszkańcy, młodzież wolontariacko włącza się w zbiórkę pieniędzy i wszelkie inne działania, dzieci występują z programem artystycznym, Koła Gospodyń Wiejskich dbają o poczęstunek, pomagają strażacy, a to wszystko pod jednym dachem Kultury.
FERIE I WAKACJE DLA DZIECI w ferie i wakacje
Kultura działa przez cały rok. Dlatego też, kiedy dzieci i młodzież mają czas wolny od szkoły zagospodarowujemy go my, dbając by każdy znalazł coś dla siebie. Prowadzimy wówczas zajęcia tematyczne, jak np. Japońskie ferie, Ferie w Budowie czy Lato Leśnych Ludzi. Jest to czas warsztatów, działań plastycznych, muzycznych, gimnastycznych, wycieczek i wielu innych interesujących zajęć dla każdego, zarówno dla całych rodzin, jak i samych dzieci. I co ważne, działamy jako Mobilne Centrum Kultury, docierając do remiz w całej gminie.
PRZEGLĄD ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH Tłusty Czwartek
Przegląd Zespołów Śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jabłonna jest wydarzeniem niezwykłym ponieważ odbywa się zawsze w Tłusty Czwartek nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat. To konkurs dla Zespołów Śpiewaczych, który mobilizuje uczestników i uczestniczki do faktycznej ochrony dziedzictwa kultury wiejskiej, poprzez poszukiwania i odświeżania najstarszych obrzędów, zdarzeń i melodii wsi lubelskiej. Założeniem Przeglądu jest zarówno spotkanie z muzyką ludową i jej wykonawcami, jak i edukacja i przekaz niematerialnego dziedzictwa poprzez czerpanie z nagrań archiwalnych, warsztatów śpiewu oraz wiedzy etnomuzykologicznej. Od kilku lat to wydarzenie otwarte dla wszystkich mieszkańców – z poczęstunkiem i potańcówką tradycyjną.
KIERMASZ WIELKANOCNY w okresie Wielkanocy
Centrum Kultury Gminy Jabłonna dba o tradycję, ale też o relacje między ludźmi, dlatego też dajemy przestrzeń do spotkań przedświątecznych. Wystawcy – rękodzielnicy sprzedają wówczas swoje prace, ale towarzyszą temu również inne wydarzenia: konkursy, animacje, warsztaty – np. z wykonania pisanek różnymi technikami, zarówno tradycyjnymi, np. krzczonowską, jak i nowoczesnymi.
FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ ŚPIEWAJĄCY SŁOWIK
kwiecień lub maj
Powiatowy etap festiwalu to tradycja w CKGJ! Co roku gościmy ponad 50 uczestników- dzieci i młodzież ze szkół i domów kultury z powiatu lubelskiego, którzy walczą śpiewająco o nominację do wojewódzkiego etapu konkursu.
MAŁY KONKURS RECYTATORSKI kwiecień lub maj
Co roku na wiosnę zapraszamy uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w gminnym etapie Małego Konkursu Recytatorskiego. Spotkania te pozwalają młodym ludziom poznać sztukę recytacji, skłaniają do poszukiwań tekstów bliskich ich sercom, a przede wszystkim to niesamowita przygoda, którą polecamy każdemu! Do zobaczenia w maju!
DZIEŃ DZIECKA czerwiec
To święto dzieci, które odbywa się plenerowo, często też współpracujemy z innymi jednostkami i firmami w organizacji tego wydarzenia. Podczas niego jest wszystko to, co stanowi o dobrej zabawie: kreatywne i szalone warsztaty i zajęcia dla dzieci, urządzenia do zabawy – dmuchańce i inne atrakcje, konkursy z nagrodami, a także mnóstwo smakołyków – ciastek, ciasteczek, babeczek, gofrów, lodów, pop-cornów i wat cukrowych i wiele, wiele innych. Nie zapominamy także o rodzicach – przygotowujemy dla nich kawiarenkę, gdzie mogą odpocząć i poplotkować, gdy ich pociechy szaleją!
ZAKOŃCZENIE SEZONU w dzień zakończenia roku szkolnego, po południu
Kiedy jest co świętować, warto to zrobić. Dlatego wychodząc z tego założenia, każdorazowo hucznie obchodzimy zakończenie sezonu pracy naszego CKGJ. Zaczynamy częścią oficjalną – artystyczną, gdzie uczestnicy zajęć prezentują to, czego nauczyli się, co przygotowali, czego doświadczyli przez rok swojej pracy podczas zajęć stałych – muzycznych, plastycznych, tanecznych i innych, a jest tego naprawdę dużo. Dla widzów jest to okazja, by nas i naszą Kulturę poznać, zainteresować się ofertą i w kolejnym sezonie włączyć w naszą społeczność. Kończymy zabawą – festynem, jak np. w 2019 roku kosmicznym.
LATO DLA MŁODZIEŻY wakacje
Od 2015 roku przygotowujemy specjalny wakacyjny program dla młodzieży. Przez cztery lata organizowaliśmy warsztaty zakończone spektaklami w ramach programu Lato w teatrze, a w 2019 roku było to Artystyczne Lato dla Młodzieży, ale formuła jest ta sama: proponujemy kreatywne, artystyczne i bardzo rozwijające warsztaty, nocowanie w domu kultury, które jest wielką atrakcją, a także rozmaite wycieczki np. do lubelskich instytucji kultury, by poznać świat poza naszą gminą, gdzie za chwilę młodzież dołączy i gdzie będzie się rozwijać. Jesteśmy w grupie rówieśników przez tydzień lub dwa i jest to zawsze czas zawierania i umacniania przyjaźni, wzruszeń, rozwoju twórczych i społecznych postaw. Zapraszamy za rok! Na pewno coś przygotujemy!
GRY TERENOWE latem
Bawić się można wszędzie, nas nie ogranicza budynek, dlatego jedną z form zajęć, proponowanych przez nas, są gry terenowe, organizowane po różnych miejscach gminy. Jest to okazja do zabawy, bo tak miło wędrować z mapą, ale i nauki, np. o historii danej miejscowości, do rozrywki, kiedy zadania są łatwe i przyjemne, ale i wysiłku intelektualnego, by daną zagadkę rozwiązać, poznać problem, zapamiętać coś. I jak mówią uczestnicy – „to lepsze niż gry komputerowe”.
PLANSZÓWKI w cyklach
Qwirkle, Carcassonne, Wsiąść do pociągu, Speed Cups i wiele innych tytułów nowoczesnych gier można poznać na naszych spotkaniach planszówkowych. To czas spotkania i zabawy dla wszystkich, niezależnie od wieku. Wbrew pozorom nie jest to tylko rozrywka dla dzieci, ale przy planszy doskonale bawią się młodzież i dorośli, rywalizując ze sobą. A zyskują przy tym bardzo wiele – wspólnie spędzony czas, relaks i odprężenie, poćwiczenie szarych komórek, często doskonalenie zręczności, uwagi, spostrzegawczości i wielu innych potrzebnych w szkole, jak i życiu zdolności.
DOŻYNKI trzecia niedziela sierpnia
Co roku gospodarzami i współorganizatorami święta plonów są mieszkańcy innej wsi. Celem wydarzenia jest promowanie tradycji, kulinariów, gościnności, obrzędów wiejskich, a także uroczyste świętowanie zbioru plonów. Panie z 9 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Jabłonna przygotowują piękne wieńce dożynkowe oraz korowód i obrzęd dożynkowy. W uroczystości uczestniczą również delegacje składające się ze wszystkich jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Jabłonna oraz zaproszonych gości. Podczas wydarzenia odbywa się także poczęstunek i impreza z muzyką na żywo trwająca późno w noc!
JESIENNY KONKURS RECYTATORSKI październik lub listopad
Jesienne spotkania z żywym słowem skierowane są do dzieci i młodzieży. Co roku Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie nadaje tematykę konkursu, co umożliwia odkrywanie pięknej, nieznanej dotąd literatury. Ponadto wzajemne słuchanie, obserwacje i wyciąganie wniosków z prezentacji kolegów i koleżanek niesie młodym recytatorom korzyść nie mniejszą, niż indywidualna praca pod okiem instruktora na etapie przygotowań do konkursu.
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY w okresie Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie to szczególne Święta, pełne życzliwości, miłości, spotkań z najbliższymi, to atmosfera, która jest niepowtarzalna. Dlatego też CKGJ organizując kiermasz bożonarodzeniowy, stara się oddać ten klimat. Dlatego oprócz sprzedaży przez rękodzielników swoich prac świątecznych, mamy kolędy – śpiewane przez dzieci, warsztaty, na których, jak to dawniej bywało, robimy ozdoby na choinkę, stroiki świąteczne, a nade wszystko miłą, serdeczną atmosferę.
MAMY CZAS w wybraną sobotę raz w miesiącu
To comiesięczne spotkania dla mam z małymi dziećmi, których celem jest spędzenie czasu ze sobą podczas zabawy – rodzica ze swoją pociechą, ale i z innymi mamami, znajomymi. Działania oparte są na zabawach sensorycznych, rozwijamy wszystkie zmysły dzieci – dotykamy, wąchamy, smakujemy, słuchamy, a przede wszystkim bawimy się wspólnie – przebieramy, brudzimy, tańczymy, malujemy itd., ale i słuchamy bajek, oglądamy teatrzyki, gotujemy. I co najważniejsze robimy to wspólnie – rodzic z dzieckiem. Efektem ubocznym takich działań, ale jakże przyjemnym, jest nawiązanie znajomości i przyjaźni między uczestnikami Klubu Mamy Czas.
MAMOCZASOWE AKTUALNOŚCI I GALERIE - TUTAJ!
WARSZTATY RĘKODZIEŁA DLA DOROSŁYCH w cyklach i okazjonalnie
Podobno talent ma każdy z nas, dlatego CKGJ starając się, by jak najwięcej osób odkryło go w sobie, organizuje różnorodne zajęcia rękodzielnicze dla dorosłych. Działamy w różnych miejscowościach. Dzięki nim techniki powertex, quiling, decupage, scrapbooking, nie są nam obce. A wykonane na warsztatach las w słoiku czy skrzynki z drewna, zdobią domy uczestników.
WYCIECZKI okazjonalnie
Centrum Kultury organizuje wyjazdy małe i duże. Co roku odwiedzamy Kazimierz Dolny nad Wisłą, by uczestniczyć w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Organizowana jest również wycieczka dla wszystkich chętnych mieszkańców w wybrany malowniczy zakątek Polski – by zwiedzać, poznawać i odpoczywać. Zapraszamy także małych i dużych mieszkańców do odwiedzin w kinach, teatrach, instytucjach kultury, a także na różnych wydarzeniach plenerowych – miło jest pojechać razem, zjeść kanapkę w autokarze i pośpiewać po drodze!
POTAŃCÓWKI okazjonalnie
Kiedyś w Kulturze były słynne potańcówki, gdzie schodziło się pół wsi i gdzie niejeden poznał obecną żonę… Za namową mieszkańców wróciliśmy do tej tradycji i kilka razy w roku dzięki tzw. Komitetowi Rozrywki i Zabawy możemy pohulać w Kulturze i powyjadać i powypijać, co kto ma w koszyczku! Tańczymy także pod ludową nutę – zwykle dwa razy w roku: jedna tradycyjna potańcówka odbywa się zawsze w Tłusty Czwartek, a druga… gdy przyjdzie ochota! Wszystkie są otwarte dla każdego!
SZANOWNI PAŃSTWO!
Informujemy, że podczas organizowanych przez nas działań wykonujemy dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestnicy niewrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o osobisty kontakt z pracownikami CKGJ.