Dom Kultury to nie budynek, Dom Kultury to ludzie! w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2016 Narodowego Centrum Kultury
I CZĘŚĆ PROJEKTU:
TERMIN REALIZACJI: luty – czerwiec 2016
KOSZT: całkowity: 8000zł, 100% finansowania przez grantodawcę.
OPIS: Pierwsza część projektu składa się z dwóch etapów: przeprowadzenia diagnozy potrzeb i potencjału społeczno-kulturalnego mieszkańców Gminy Jabłonna, sformułowania raportu z badań oraz prezentacji raportu i ogłoszenia oraz rozstrzygnięcia konkursu grantowego na lokalne samodzielne inicjatywy mieszkańców. Cel badań to: Poznanie i zaangażowanie liderów zmiany społeczno-kulturalnej najbliższego otoczenia, motywacja aktywnych liderów, wzmocnienie więzi pomiędzy działającymi we wsiach organizacjami, liderami, instytucjami, zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców Gminy Jabłonna w obszarze kultury i zasobów – potencjałów, jakie posiada – głównie rozumianych, jako pomysły, zdolności i aktywności jej mieszkańców.
W ramach tej części odbyły się działania:
- Spotkanie dla przedstawicieli władz i lokalnych organizacji i instytucji (dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów, dyrektora biblioteki, dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wójta i Zastępcy Wójta, urzędników – pracowników Urzędu Gminy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i pracowników domu kultury) połączone z sesją zdjęciową „Mam marzenie” (18 osób);
- Warsztat: Jabłka na jabłoni – o czym marzą dzieci (30 dzieci);
- Warsztat: Makieta mojej miejscowości i rysunek: moje ulubione miejsce w Gminie Jabłonna (10 dzieci);
- Dziewięć warsztatów śpiewu tradycyjnego dla 9 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Jabłonna realizowane w 7 miejscowościach: Chmiel, Skrzynice, Piotrków, Jabłonna, Wierciszów, Tuszów, Czerniejów (90 osób);
- Dwa spotkania dla kobiet - Babska kawa z marzeniami – wymiana ubrań, warsztaty rękodzieła, spotkanie przy kawie w miejscowościach Jabłonna i Piotrków (20 osób);
- Wystawa motoryzacji dla mężczyzn i nie tylko (30 osób);
- Potańcówka w stylu lat 80’ (60 osób);
- Dwa spotkania: Szkolenia dla nauczycieli w miejscowościach Tuszów i Piotrków – Metody edukacji pozaformalnej i wspólnej projektowanie gry Jabłonopolis (18 osób);
- Ankieta internetowa (140 odpowiedzi);
- Dzień Gracza – turniej gier planszowych i komputerowych dla młodzieży (50 osób);
- Badanie potrzeb, marzeń, potencjału młodzieży na planszach w szkołach gimnazjalnych (60 odpowiedzi);
Sformułowano raport z badań, który wraz z wystawą zaprezentowano podczas wydarzenia: Potańcówka pod chmurką w czerwcu 2016 roku. Wtedy też został ogłoszony konkurs dla mieszkańców, którzy mogli zdobyć środki na realizację własnych inicjatyw kulturalnych odpowiadających na potrzeby sformułowane w raporcie.
W konkursie wpłynęło 11 wniosków, z czego decyzją niezależnej komisji do realizacji zostało dopuszczonych 7 inicjatyw.
II CZĘŚĆ PROJEKTU:
TERMIN REALIZACJI: wrzesień – grudzień 2016
KOSZT: całkowity: 22126,47zł, w tym 7,98% wkładu własnego.
OPIS: II część projektu to samodzielna realizacja przez mieszkańców inicjatyw przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury:
1. Skrzynice do dzieła
realizacja: Grupa Inicjatywna Skrzynice, grupa nieformalna
W ramach projektu zrealizowano 4 rodzaje dwudniowych warsztatów artystycznych skierowanych do wszystkich mieszkańców wsi Skrzynice i Gminy Jabłonna. Warsztaty i spotkania skoncentrowane były wokół tematów związanych z celebrowaniem codzienności i kulturą codzienności: artystyczne komponowanie ogrodów, sztuka kulinarna, wizerunek, dress code i savoir vivre, natualne kosmetyki.
2. Obudzić zmysły
realizacja: Klub Kobiet Babskie Działanie - grupa nieformalna
W ramach inicjatywy odbył się cykl warsztatów sensoryczno-artystycznych dla dzieci w wieku 1-6 lat wraz z rodzicami. Warsztaty prowadzone były przez terapeutę integracji sensorycznej. Odbyły się również 2 spotkania dla rodziców z psychologiem. W tym samym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach animacyjno-artystycznych prowadzonych przez animatorów i lokalną młodzież.
3. Mamo, Babciu naucz mnie gotować
realizacja: Koło Gospodyń Wiejskich z Czerniejowa - grupa nieformalna
Warsztaty kulinarne skierowane do mieszkańców wsi Czerniejów (głównie kobiet w różnym wieku i dzieci/wnuków) powiązane z przekazywaniem lokalnych tradycji o ucztowaniu, kulinariach, tradycjach związanych ze świętowaniem i wspólnym spędzaniem czasu w kuchni i przy stole.
4. Nie końcu marzeń
realizacja: Aleksandra Zonik
Inicjatywa Nie końcu marzeń skierowana była do kobiet z terenu gminy Jabłonna, szczególnie matek z dziećmi. W ramach działania uczestniczki wzięły udział w pięciu warsztatach: wizaż i kanon piękna, kolorystyka inspirowana malarstwem, brafitting, artystczne warsztaty florystyczne, zdrowe żywienie.
5. Roztańczone dzieciaki
realizacja: Agnieszka Nawłatyna
Inicjatywa skierowana do dzieci z wsi Tuszów uczęszczających do tamtejszej Szkoły Podstawowej oraz pośrednio do społeczności tej wsi. Celem było wykształcenie i umocnienie w dzieciach wrażliwości kulturalno-estetycznej, wyrównywanie szans w dostępie do kultury. W ramach działania odbyły się m.in.: zajęcia taneczne, warsztaty kostiumu i scenografii, pokazy taneczne, spotkania z Kołem Gospodyń Wiejskich i wspólny występ, uroczyste podsumowanie z prezentacją tańców wyuczonych na zajęciach, wyjazd do filharmonii, lekcje dobrych manier.
6. Mamo, pobaw się ze mną
realizacja: Anna Pilch
Inicjatywa skierowana była do mam z małymi dziećmi do trzeciego roku życia. W ramach kilku spotkań warsztatowych odbyły się zajęcia rozwijające zmysły i pobudzające twórczość dzieci: Małi artyści, Zabawki DIY, Sensoryka dla malucha, Teatrzyk dla malucha. Odbył się także Bal Jesieni - wydarzenie animacyjne i rozrywkowe dla dzieci połączone z zajęciami z wykonywania strojów inspirowanych jesienią oraz dekoracji sali - ozdób jesiennych.
7. Kultura na widelcu
realizacja: Koło Gospodyń Wiejskich z Jabłonny
Inicjatywa skierowana do wszystkich mieszkańców wsi Jabłonna. Odbył się cykl warsztatów skupionych wokół stołu: kulinarnych i kompozycje na stole, nakrycia, dekoracje z kwiatów jadalnych.
Dla odbiorów wszystkich inicjatyw oraz ich realizatorów odbyło się spotkanie podsumowujące realizację tej części projektu - w formie prezentacji inicjatyw, a także warsztatowej ewaluacji i rozpoczęcia planowania kolejnych działań we współpracy z domem kultury lub samodzielnie przez społeczności. Sformułowano raport z ewaluacji projektu.
Projekty swoim zasięgiem objęły ponad 200 mieszkańców Gminy Jabłonna oraz gości spoza gminy. Odbywały się na terenie wsi: Jabłonna, Czerniejów, Piotrków, Skrzynice, Tuszów. Realizowali je liderzy swoich społeczności lub osoby, które dzięki projektowi takimi liderami się stają, a także grupy nieformalne – koła gospodyń, grupa rodziców i mieszkańców wsi, grupa aktywnych kobiet.
Odbyło się 15 rodzajów zajęć, spotkań i warsztatów – trwających łącznie 123 godziny, które poprowadziło 16 prowadzących, trenerów i animatorów.