LATO TU I TERAZ w ramach programu LATO W TEATRZE Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie
TERMIN REALIZACJI: 21 lipca - 3 sierpnia 2025
OPIS:
Projekt „Lato tu i teraz” to twórcze spotkanie z młodzieżą z gminy Jabłonna, której głos chcemy naprawdę usłyszeć. Zamiast narzucać temat czy formę, stawiamy na dialog, współpracę i autentyczne zaangażowanie. Wspólnie stworzymy spektakl teatralny – od pomysłu, przez próby, aż po pokaz – oparty na ich doświadczeniach, emocjach i pytaniach. Będziemy rozmawiać o tym, jak młodzi chcą dziś spędzać wolny czas, co ich porusza, a co nudzi. Pracujemy metodą warsztatową, budując bezpieczną przestrzeń do wyrażania siebie poprzez słowo, ruch i dźwięk. Zależy nam, by każdy uczestnik miał wpływ na efekt końcowy i poczuł się współtwórcą. Spotkania z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich połączą teraźniejszość z przeszłością w refleksji nad zabawą, wspólnotą i dorastaniem. Kluczowe będą: uważność, słuchanie, wzajemny szacunek i wspólne tworzenie – nie tylko spektaklu, ale i trwałej grupy teatralnej.
PROWADZĄCY ZAJĘCIA:
Przemysław Mrowiński – animator, pedagog teatralny, aktor, lider i reżyser Grupy teatralnej Barter, absolwent psychologii społecznej UMCS, organizator Studenckiej Wiosny Teatralnej w 2023 roku, kurator linii programowej SŁOWO w ACKiM UMCS Chatka Żaka w latach 2022-2023, absolwent XIV Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, ukończył drugą edycję kursu Teatr - Sztuka Społeczna organizowanego przez Fundację Teatr Realistyczny i Instytut Teatralny im. Jerzego Grotowskiego, koordynator projektu Jazda na Kulturę dofinansowanego przez MKiDN, realizator i ewaluator projektów realizowanych w ramach programu Lato w Teatrze, dwukrotny stypendysta programu Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka.
Daniel Lasecki – aktor, muzyk i pedagog teatralny. W 2017 roku ukończył studia magisterskie w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Sam reżyseruje oraz projektuje i wykonuje scenografię i lalki do swoich spektakli. Współpracuje z Białostockim Teatrem Lalek, Krakowskim Teatrem Variete, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Teatrem Tęcza w Słupsku. Jest również współzałożycielem Kooperacji Flug, grupy tworzącej niezależne spektakle teatru formy oraz spektakle z nurtu „najnajowego”. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Białystok.
Kinga Matusiak-Lasecka – absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Aktorka, lalkarka. Pracuje w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Współpracuje z Radiem Lublin, Teatrem Starym w Lublinie oraz Centrum Kultury w Lublinie. Współzałożycielka Fundacji "Jak drzewiej bywało". Pedagożka z zamiłowania, od lat prowadzi warsztaty jednodniowe oraz cykliczne dla dzieci i młodzieży, nauczycieli, dorosłych i seniorów. Aktualnie prowadzi dwie grupy teatralne.
Barbara Ławnik – kostiumografka, krawcowa. Jej wypożyczalnia kostiumów Fraf zaopatruje lubelskich twórców teatralnych od 1993 roku. Tworzyła kostiumy dla kabaretów Smile, Ani Mru- Mru, Poławicze Pereł, Sztukmistrze, na festiwale jak Carnaval Sztukmisztrzów, Jarmark Jagielloński, dla Teatru Panopticum, kostiumy historyczne dla Muzeum Narodowego w Lublinie, i wielu innych. Jej kostiumy filmowe wygrały dla niej nagrodę na Lausanne Underground Film & Music Festival. Jako jedna z pierwszych osób w Polsce tworzyła projekt chusty klanzy. Wnosi ogromny wkład w powstawanie młodzieżowych, amatorskich filmów, dyplomów filmowy i kostiumograficznych.
Przemysław Buksiński – aktor, animator, performer. Improwizator w Poławiacze Pereł Improv Teatr. Organizator działań artystycznych i performatywnych. Absolwent Animacji Kultury UMCS w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Twórca i moderator grupy „No Potatoes”. Aktor lubelskiej Sceny Prapremier InVitro, Kompanii Teatr, Teatru H. Ch. Andersena w Lublinie. Założyciel i dyrektor artystyczny EPIcentrum Technik Teatralnych w ACKiM UMCS "Chatka Żaka" (Eksperyment Play Improv) - programu opartego na technikach teatru improwizowanego, skierowanego do wszystkich zainteresowanych podniesieniem swoich kompetencji komunikacyjnych; pomysłodawca spotkań artystycznych 3/4 SCENY (w 2013r.).
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lato w teatrze Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego