1. IMPROLATO: Opowiem Ci historię… w ramach programu LATO W TEATRZE Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie
ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Pracownia Rozwoju Lokalnego
TERMIN REALIZACJI: sierpień 2015
OPIS: Inspiracją do działań była potrzeba spotykania się, rozmawiania, poznawania historii osobistych i tych wspólnych dla całej wsi – legend i opowieści, które zna każdy mieszkaniec. Młodzi improwizatorzy po dwóch tygodniach warsztatów (impro, muzyczne, plastyczne i scenograficzne), posiłkując się scenariuszem z wybranymi lokalnymi historiami oraz wykorzystując mobilne elementy scenograficzne i kostiumy, stworzyli improwizowany spektakl przedstawiający lokalny koloryt i opisujący życie w gminie Jabłonna zaprezentowany na scenie GCK w Piotrkowie.
KOORDYNATOR: Katarzyna Krzywicka
PROWADZĄCY ZAJĘCIA: Przemysław Buksiński, Remigiusz Jankowski, Łukasz Jemioła, Tomasz „Maped” Pizoń, Bartosz Jakóbczak
UCZESTNICY: 20 osób w wieku 13-19 lat
FINANSOWANIE: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2. SŁOŃ W SOMBRERRO
ORGANIZATOR: Fundacja Laboratorium Turystyki
TERMIN REALIZACJI: sierpień 2016
ZAKRES WSPÓŁPRACY: opracowanie merytoryczne projektu, współprowadzenie zajęć, opieka nad animatorami, użyczenie pomieszczeń.
OPIS: Zadanie polegało na organizacji 36 h warsztatów skierowanych do dzieci z terenu Gminy Jabłonna. Podczas warsztatów razem z prowadzącymi – trenerami będą współpracowali wolontariusze z Meksyku, Indonezji, którzy w ramach projektu gościli przez 12 dni w Gminie Jabłonna. Warsztaty miały na celu poznanie dzieci z różnymi kulturami, na co składało się: nauka podstawowych zwrotów w danym języku, zajęcia kulinarne – smaki kuchni świata, zajęcia taneczne – nauka tańców narodowych i innych z Meksyku i Indonezji, zabawy animacyjne, gry i zabawy dzieci w innych krajach. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, co pozwoliło dzieciom oswoić się z językiem, poczuć swobodnie w komunikacji, utrwalić poznane na lekcjach w szkole zwroty. To pozaformalna nauka języka – w trakcie zabawy i wspólnego spędzania czasu z osobami obcojęzycznymi. Projekt zakończył rodzinny piknik na terenie Gminnego Centrum Kultury.
UCZESTNICY: ok. 100 dzieci z miejscowości: Piotrków, Jabłonna, Czerniejów, Chmiel
FINANSOWANIE: Gmina Jabłonna
3. MAMY CZAS
ORGANIZATOR: Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Jabłonna
TERMIN REALIZACJI: czerwiec – wrzesień 2016
ZAKRES WSPÓŁPRACY: opracowanie merytoryczne projektu, współprowadzenie zajęć, animacja społeczności.
OPIS: Projektu polegał na organizacji warsztatów rodzinnych (5 warsztatów sensorycznych dla rodzin z dziećmi) i spotkań dla kobiet w ramach cyklu "Kawusia" – spotkania z psychologiem dla mam, rodziców.
30 lipca 2016 odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez rodziców uczestniczących w projekcie dla swoich dzieci, innych dzieci i rodziców, pełen zabaw, animacji, wspólnego spędzania czasu.
19 sierpnia odbyło się spotkanie dla zaangażowanych rodziców pt. „Co dalej?” – warsztatowe spotkanie będące ewaluacją prowadzonych działań, ale także przyczynkiem do rozmowy o tym, co społeczność wsi Chmiel może zrobić dalej dla swoich dzieci i dla siebie nawzajem, próba zaplanowania dalszych działań, rozmowa nt. planów na przyszłość i korzyści wynikających z zakładania organizacji pozarządowych, a także możliwości pozyskiwania środków i wsparcia w działaniach.
UCZESTNICY: 50 osób (matki i dzieci w wieku 0-6 lat) z miejscowości Chmiel
FINANSOWANIE: FIO – Lubelskie Lokalnie
4. YouthBank Gmina Jabłonna
ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Pracownia Rozwoju Lokalnego
TERMIN REALIZACJI: styczeń – listopad 2016
ZAKRES WSPÓŁPRACY: partner lokalny, współprowadzenie projektu, opracowanie merytoryczne, opieka nad grupą młodzieży, użyczenie pomieszczeń
OPIS: YouthBank to międzynarodowy projekt, który w Polsce realizowany jest tylko przez 6 miast lub miejscowości, stąd jego elitarny charakter. Wyjątkowość YouthBank polega na aktywnym włączeniu młodzieży w pracę i zarządzanie lokalnymi YouthBankami. To w kompetencjach młodzieży leży wybór najciekawszych inicjatyw zgłaszanych przez ich rówieśników, zdobycie, przekazanie środków finansowych, a także nadzór nad ich wykorzystaniem.
YouthBank to szkolenie dla organizacji, rekrutacja młodzieżowych Liderów, ich szkolenie, a następnie działanie 5 osobowej grupy młodzieży tj.: badanie potrzeb kulturalnych i społecznych lokalnej społeczności i udostępniony raport z badania. Kolejny etap to zbieranie środków finansowych przez młodzież, a następnie konkurs grantowy, który polega na zebraniu, ocenie pomysłów młodzieży i przyznaniu pieniędzy kilku najlepszym projektom. Wszystkie te czynności wykonała 5 osobowa grupa lokalnych liderów młodzieżowych.
W ramach wsparcia grant na działania i pomoc merytoryczną otrzymały inicjatywy:
- Fashion Session Profession - Fashion Session Profession: Warsztaty makijażu i fryzur dla dziewczyn – nastolatek i kobiet z Gminy Jabłonna. Wykład nt. wizerunku, dbania o urodę, doboru kolorystyki (którym typem kolorystycznym jesteś?), doboru kosmetyków do wieku i cery, a także doboru fryzur do kształtu głowy i twarzy. Pokaz makijażu oraz pokaz układania fryzur. Część warsztatowa: samodzielnie wykonywany przez uczestniczki makijaż i samodzielne układanie fryzur.
- Młodzieżowa Grupa Artystycznych Poszukiwań - Napowietrzny.Teatr.Show.: Projekt skierowany do młodzieży poszukującej swojej pasji i celów, odkrywającej swoje talenty, poszukującej swojej drogi. Warsztaty dotyczące ruchu, plastyki, śpiewu, teatru (teatr plenerowy, pantomima, animacja przedmiotu, praca świateł, efekty specjalne), muzyki. Warsztaty zakończył pokaz krótkiego przedstawienia plenerowego.
- Grupa iksde - Rzeźba Żółtodzioba: Warsztaty artystyczne dla młodzieży: plastyczne i rękodzielnicze, których tematem jest rzeźba. Celem jest uruchomienie wyobraźni i kreatywności na kilkudniowych zajęciach, na których pod okiem prowadzącego powstanie rzeźba. Dodatkowym aspektem jest edukacja ekologiczna: rzeźba zostanie wykonana ze „śmieci”, przedmiotów do recyklingu – butelek, puszek, elementów metalowych, rzeczy, które są uznawane za niepotrzebne (artykuły domowe, wyposażenie kuchni np. garnki, tace, kubki itp.)
UCZESTNICY: 5 liderów w wieku 13-19 lat (stali uczestnicy projektu), 50 osób w wieku 12-20 lat – realizatorzy projektów i odbiorcy.
FINANSOWANIE: Fundacja dla Polski