Kochani! Inaczej niż co roku odbędzie się XXXV Przegląd Zespołów Śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jabłonna. Zapraszamy Was jednak do obejrzenia realcji z tego wydarzenia! Zapraszamy również do przeczytania artykułu autorstwa Izabeli Gizy pt. "Kusaki, zapusty – co to takiego?".
Premiera tradycyjnie w Tłusty Czwartek 11 lutego o godz. 18:00!
PEŁNOMETRAŻOWA RELACJA Z PRZEGLĄDU DOSTĘPNA POD TYM LINKIEM
Kusaki, zapusty – co to takiego?
Jak myślicie z czym związane są te dwie tajemnicze nazwy? Co to takiego? Może to nazwy starych narzędzi ? A może nazwy potraw? Nic z tych rzeczy. Kusaki i zapusty to tradycyjne ludowe zwyczaje, jakie kiedyś obchodzono na wsi. Pozwólcie, że troszkę przybliżę Wam te dwie tradycje i opowiem jak to kiedyś wyglądało.
Dawniej na wsi obchodzono wiele świąt i praktykowano różnorodne tradycje i zwyczaje. W czasie karnawału, który trwał od Świąt Bożego Narodzenia, aż do Wielkiego Postu, działo się wiele ciekawych wydarzeń. Ludzie bawili się, tańczyli, śpiewali i hucznie spędzali ten czas. Aby przygotować się do Wielkiego Postu wypiekano i jedzono tłuste pieczywo takie jak pączki, faworki. I tak właśnie ostatni czwartek przed okresem Wielkiego Postu to dobrze nam znany Tłusty Czwartek, a kiedyś nazywany również zapustami. Dozwolone było tego dnia objadanie się i nikt nie liczył kalorii, ani ilości zjedzonych smakołyków. Tego dnia każdy powinien zjeść chociaż jednego pączka, co miało mu zagwarantować szczęście i pomyślność do przyszłego roku. Tłusty Czwartek rozpoczynał też ostatni tydzień karnawału, w którym to organizowane były huczne zabawy zwane kusakami. Kusaki obchodzone były od Tłustego Czwartku do Środy Popielcowej, dnia od kiedy zaczynał się Wielki Post, w którym to obowiązywał ścisły post przez 40 dni, aż do Wielkanocy. Był to ostatni moment na organizowanie karnawałowych zabaw. W trakcie tych dni bawiono się bardzo hucznie, przebierano między innymi za dziada, babę, diabła czy kozła, śmiechu było co niemiara. Kusakami nazywano również osoby uczestniczące w tym obrzędzie. Przebrania miały symboliczny wymiar, ponieważ nadejście diabła czy innego przebierańca zwiastowało koniec karnawału. W tym czasie pojawiały się również liczne grupy kolędników - przebierańców chodzących po całej wsi i zaglądających do domów, gdzie byli przyjmowani kiełbasą i wysokoprocentowym trunkiem, a dzieciaki otrzymywały oczywiście słodkie smakołyki.
W naszej gminie tradycją jest to, że właśnie na koniec karnawału w Tłusty Czwartek rokrocznie organizowany jest Przegląd Zespołów Śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Jabłonna. W tym roku obchodziliśmy już 35 edycję tego wydarzenia. W ten dzień panie ubierają się odświętnie, w kolorowe stroje i śpiewają ludowe piosenki, które pochodzą z naszego regionu. Co roku świętujemy hucznie bawiąc się wesoło w rytm ludowych przyśpiewek. Gościmy również inne zespoły, które uświetniają swoimi występami tę uroczystość. Bawimy się tak jak to dawniej bywało - tańczymy, jemy pyszne tradycyjne potrawy przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Nie braknie też oczywiście pączków, które są symbolem tego dnia. Oby ten zwyczaj gościł w naszej gminie jak najdłużej, aby tradycja Tłustego Czwartku była ciągle żywa.
Izabela Giza
Centrum Kultury Gminy Jabłonna